Komunikaty

„Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią”

W załączeniu znajduje się ZAKTUALIZOWANY I ZAAKCEPTOWANY PRZEZ MINISTERSTWO ROLNICTWA skan ulotki informacyjnej dla rolników, opracowanej w Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt.: „Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią”,

wyjaśnienia do wątpliwych zapisów w ulotce :

 

- do pyt. 2- pod pojęciem narządy wewnętrzne należy rozumieć przewód pokarmowy, który powinien być odjęty z tuszy po właściwym obrobieniu, zabezpieczeniu i podwiązaniu  przez osobę przeszkoloną w zakresie uboju zwierząt. Narządy klatki piersiowej należy pozostawić w tuszy, z której do transportu do rzeźni nie należy zdejmować skóry.

 

- do pyt. 8 – w takich przypadkach należy od sztuk powyżej 48 m-cy życia pobrać tzw. obex do badań celem wykluczenia BSE- tak więc obecność lekarza weterynarii jest niezbędna. Należy również do utylizacji przekazać i posiadać na to dokument handlowy  tzw. materiał szczególnego ryzyka (SRM), który w przypadku bydła w wieku pow. 12 m-cy stanowi czaszka łącznie z mózgiem i gałkami ocznymi z wyłączeniem żuchwy oraz rdzeń kręgowy, Ale tak w ogóle odpowiedź na  pyt. 8 wprowadza zamęt i niesie ryzyko, że  niektórzy pod pozorem ubojów humanitarnych z konieczności,  z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt w zakresie humanitarnego wykonywania uboju poprzedzanego właściwym oszołomieniem, nie bacząc na sankcje karne mogą dokonywać ubojów  w gospodarstwie na użytek własny starszych sztuk bydła, tzn. w wieku powyżej 6 m-cy.

 

Informuję jednocześnie, że jedyna rzeźnia w powiecie oleckim uprawniona do wykonywania ubojów bydła i małych przeżuwaczy nie jest zainteresowana przyjmowaniem sztuk poddanych ubojowi z konieczności na terenie gospodarstw.

 

PLW w Olecku

Dariusz Salamon

 


Załączniki

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 11 lutego 2019 12:45
Dokument wprowadzony do BIP przez: Wojciech Kacprzyk
Ilość wyświetleń: 361
11 lutego 2019 12:45 (Wojciech Kacprzyk) - Dodanie załącznika [praktyczne_wskazowki_dla_rolnikow_ulotka_informacyjna.pdf] do dokumentu. (Dokument opublikowany)
11 lutego 2019 12:45 (Wojciech Kacprzyk) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)